Badania endoskopowe polegają na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego kamery, za pomocą której możliwe jest obejrzenie narządów wewnątrznych na ekranie monitora. Żadne inne badanie nie jest w stanie uwidocznić tych narządów lepiej niż metody endoskopowe.
W przypadku podejrzenia choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego wykonuje się gastroskopię. Stwarza ona możliwość obejrzenia przełyku, żołądka i dwunastnicy (pierwsza część jelita cienkiego). Do badania należy się zgłosić na czczo, z opróżnionym żołądkiem (nie należy przyjmować posiłków ani płynów około 8 godzin przed badaniem). Badanie jest niebolesne, ponieważ wcześniej znieczula się gardło preparatem w aerozolu rozpylonym na gardło. Podczas badania u niektórych chorych występuje odruch wymiotny i odbijania powietrza. Dolegliwości te jednak po chwili szybko mijają, czemu sprzyja uspokojenie oddechu. Badanie trwa zaledwie kilka minut. Posiłki i płyny do picia można ponownie przyjmować po upływie godziny od badania.
Do badania dolnego odcinka służy kolonoskopia. Badanie to przeprowadza się zazwyczaj w szpitalu, podczas hospitalizacji w trybie jednodniowym. Dzień przed badaniem konieczne jest opróżnienie jelit z zalegającej treści. W tym celu podaje się preparaty przeczyszczające wspólnie z obfitą ilością płynów do picia (około 2-3 litry). Dobre przygotowanie jelita do badania pozwala na lepsze uwidocznienie struktur jelita, wpływa na sprawniejsze i krótsze przeprowadzenie badania, zmniejszając tym samym dyskomfort i dolegliwości związane z badaniem.
Badanie wykonuje się zwykle po podaniu środków przeciwbólowych i łagodnie uspokajających, dzięki czemu zmniejszeniu ulegają obawy Pacjenta związane z badaniem. Całe badanie wykonuje się we współpracy z Pacjentem, który zgłasza ewentualne dolegliwości, dzięki czemu można szybko reagować na pojawiający się dyskomfort. Badanie trwa klika minut i umożliwia obejrzenie całego jelita grubego. W czasie badania istnieje również możliwość wykonania jednocześnie pewnych zabiegów leczniczych. Najczęściej wykonuje się jednoczesne usuwanie polipów jelita grubego. Informacje uzyskane na podstawie kolonoskopii stanowią nieocenioną wartość w procesie diagnostycznym i mają w tym względzie istotną przewagę nad innymi badaniami (ultrasonografia, tomografia komputerowa).
Jestem autorem ponad 250 doniesień i publikacji naukowych opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych i recenzowanych materiałach zjazdowych (...)
WięcejCertyfikatyWykaz krajowych i zagranicznych zjazdów naukowych i szkoleń specjalistycznych dotyczących aktualnych wytycznych leczenia chirurgicznego. Więcej |
Odział Chirurgii Ogólnej
Szpital Miejski w Siedlcach
tel. 25 644 28 02 lub 25 632 20 61 w. 282