W jaki sposób można zapisać się na operację?

Podjęcie decyzji o leczeniu operacyjnym stanowi zazwyczaj zwieńczenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego. W celu zapisania się do leczenia operacyjnego konieczne jest osobiste zgłoszenie się do badania lekarskiego, podczas którego podejmowana jest ostateczna decyzja o konieczności leczenia operacyjnego i dokonywany jest wybór odpowiedniego terminu operacji.

Do badania lekarskiego Pacjent zgłasza się osobiście. Można zgłosić się ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub bezpośrednio – bez skierowania, podejmując decyzję o leczeniu jedynie na podstawie zaobserwowanych przez siebie dolegliwości lub objawów. W trakcie wizyty zbierany jest wywiad chorobowy, odbywa się badanie lekarskie oraz ocenie podlegają wykonane dotychczas badania dodatkowe.

Przed planowymi operacjami zaleca się przeprowadzenie szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeśli Pacjent przebył w przeszłości opisane szczepienia, można niezwłocznie dokonać wyboru terminu operacji. Jeśli szczepienia nie były dotychczas przeprowadzone, a Pacjent deklaruje chęć poddania się szczepieniom, rozpoczyna się cykl uodpornienia (operację można przeprowadzić już po 6 tygodniach od rozpoczęcia cyklu szczepień).

Termin operacji ustalany jest wspólnie z Pacjentem w dogodnym terminie. Zazwyczaj możliwe jest przeprowadzenie operacji w ciągu 2-4 tygodni od momentu zapisu. Występowanie dodatkowych dolegliwości związanych z daną chorobą może wpłynąć na skrócenie czasu oczekiwania na operację.

Do leczenia operacyjnego Pacjent powinien się zgłosić z uregulowanym ciśnieniem tętniczym krwi. Brak normalizacji wartości ciśnienia stanowi najczęstszą przyczynę, z powodu której odwoływana jest operacja i przenoszona na inny termin. Z tego powodu osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny regularnie przyjmować przepisane leki i kontrolować ciśnienie tętnicze – najlepiej prowadząc przed operacją dzienniczek z pomiarami ciśnienia.

W przypadku innych chorób (cukrzyca, choroba wieńcowa, POChP) również należy zgłosić się do operacji z prawidłowo leczonymi schorzeniami. Jeśli przed operacją konieczne są dodatkowe badania lub konsultacje, Pacjent otrzymuje ich wykaz podczas wizyty przedoperacyjnej.

Istnieje pewna grupa leków, których nie powinno się przyjmować bezpośrednio przed operacją. Należą do nich preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy (Aspirin, Acard, Polocard), które powinne być odstawione 10 dni przed operacją, metformina (Siofor, Metformax, Formetic) – 3 dni przed operacją, ticlopidyna (Ticlo) – 3 dni przed operacją, środki antykoncepcyjne – 6 tygodni przed operacją, antybiotyki 7-10 dni przed operacją. Zmian w dawkowaniu lub odstawienia tych leków można dokonać WYŁĄCZNIE po konsultacji z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie preparatów zastępczych.

Zobacz również

O mnie

Jestem autorem ponad 250 doniesień i publikacji naukowych opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych i recenzowanych materiałach zjazdowych (...)

Więcej

Certyfikaty

Wykaz krajowych i zagranicznych zjazdów naukowych i szkoleń specjalistycznych dotyczących aktualnych wytycznych leczenia chirurgicznego.

Więcej

Kontakt (przychodnia)

tel. 25 644 70 70 e-mail: chirurgia.siedlce(małpa)gmail.com Rejestracja 25 644 70 70

Kontakt (szpital)

Odział Chirurgii Ogólnej
Szpital Miejski w Siedlcach
tel. 25 644 28 02 lub 25 632 20 61 w. 282