Na czym polega wykonywanie badań endoskopowych (gastroskopia, kolonoskopia)?

Badania endoskopowe polegają na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego kamery, za pomocą której możliwe jest obejrzenie narządów wewnątrznych na ekranie monitora. Żadne inne badanie nie jest w stanie uwidocznić tych narządów lepiej niż metody endoskopowe.

W przypadku podejrzenia choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego wykonuje się gastroskopię. Stwarza ona możliwość obejrzenia przełyku, żołądka i dwunastnicy (pierwsza część jelita cienkiego). Do badania należy się zgłosić na czczo, z opróżnionym żołądkiem (nie należy przyjmować posiłków ani płynów około 8 godzin przed badaniem). Badanie jest niebolesne, ponieważ wcześniej znieczula się gardło preparatem w aerozolu rozpylonym na gardło. Podczas badania u niektórych chorych występuje odruch wymiotny i odbijania powietrza. Dolegliwości te jednak po chwili szybko mijają, czemu sprzyja uspokojenie oddechu. Badanie trwa zaledwie kilka minut. Posiłki i płyny do picia można ponownie przyjmować po upływie godziny od badania.

Do badania dolnego odcinka służy kolonoskopia. Badanie to przeprowadza się zazwyczaj w szpitalu, podczas hospitalizacji w trybie jednodniowym. Dzień przed badaniem konieczne jest opróżnienie jelit z zalegającej treści. W tym celu podaje się preparaty przeczyszczające wspólnie z obfitą ilością płynów do picia (około 2-3 litry). Dobre przygotowanie jelita do badania pozwala na lepsze uwidocznienie struktur jelita, wpływa na sprawniejsze i krótsze przeprowadzenie badania, zmniejszając tym samym dyskomfort i dolegliwości związane z badaniem.

Badanie wykonuje się zwykle po podaniu środków przeciwbólowych i łagodnie uspokajających, dzięki czemu zmniejszeniu ulegają obawy Pacjenta związane z badaniem. Całe badanie wykonuje się we współpracy z Pacjentem, który zgłasza ewentualne dolegliwości, dzięki czemu można szybko reagować na pojawiający się dyskomfort. Badanie trwa klika minut i umożliwia obejrzenie całego jelita grubego. W czasie badania istnieje również możliwość wykonania jednocześnie pewnych zabiegów leczniczych. Najczęściej wykonuje się jednoczesne usuwanie polipów jelita grubego. Informacje uzyskane na podstawie kolonoskopii stanowią nieocenioną wartość w procesie diagnostycznym i mają w tym względzie istotną przewagę nad innymi badaniami (ultrasonografia, tomografia komputerowa).

Zobacz również

O mnie

Jestem autorem ponad 250 doniesień i publikacji naukowych opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych i recenzowanych materiałach zjazdowych (...)

Więcej

Certyfikaty

Wykaz krajowych i zagranicznych zjazdów naukowych i szkoleń specjalistycznych dotyczących aktualnych wytycznych leczenia chirurgicznego.

Więcej

Kontakt (przychodnia)

tel. 25 644 70 70 e-mail: chirurgia.siedlce(małpa)gmail.com Rejestracja 25 644 70 70

Kontakt (szpital)

Odział Chirurgii Ogólnej
Szpital Miejski w Siedlcach
tel. 25 644 28 02 lub 25 632 20 61 w. 282