Balon żołądkowy w otyłości

UWAGA: W CHWILI OBECNEJ NIE SĄ PROWOWADZONE ZAPISY NA LECZENIE OTYŁOŚCI W 2012 I 2013 ROKU.

Problem nadwagi i otyłości dotyczy coraz większej liczby osób. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za epidemię. W Polsce blisko połowa ludzi cierpi z powodu nadwagi. Jednocześnie co piąta kobieta i co szósty mężczyzna są otyli. Okazuje się jednak, że otyłość to nie tylko problem estetyki naszego ciała i znacznych rozmiarów ubrań. Sprawa jest dużo bardziej poważna, bowiem od wagi naszego ciała zależy nasze zdrowie i życie. Ludzie otyli, którzy nie przekroczyli pięćdziesiątego roku życia obarczeni są trzy razy większym ryzykiem śmierci z powodu swojej nadwagi. Otyłość powoduje szereg groźnych chorób, takich jak zawały serca, udary mózgu, miażdżycę tętnic, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, choroby stawów kolanowych i biodrowych, przeciążenia kręgosłupa, jak również znacznie zwiększają ryzyko raka.

W 2012 roku Szpitalu Miejskim w Siedlcach została wprowadzona nowatorska wysokospecjalistyczna metoda leczenia otyłości polegająca na zastosowaniu tzw. balonu żołądkowego, wykonywana w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), dzięki czemu chory nie ponosi wysokich kosztów procedury. Dotychczas ten sposób leczenia stosowany był w zaledwie kilkunastu prywatnych ośrodkach w Polsce i w związku z tym dostęp do tej metody dla pacjentów z Siedlec i okolic był znacznie ograniczony. Szpital Miejski w Siedlcach ma do dyspozycji znakomicie wykształconych specjalistów z dziedzin medycyny, które są niezbędne do odpowiedniej kwalifikacji pacjenta i przeprowadzenia skutecznego leczenia. Zespół specjalistów zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Towarzystwa Chirurgów Polskich obejmuje między innymi chirurga, endokrynologa, kardiologa, psychologa i dietetyka.

Zakładanie balonu żołądkowego jest nieoperacyjną metodą leczenia otyłości. Innowacyjność tej techniki polega na umieszczeniu miękkiego balonu żołądkowego wypełnionego  płynem (około 700ml) w żołądku na okres pół roku. Zabieg wykonywany jest w całkowitym znieczuleniu, dzięki czemu pacjenci nie odczuwają żadnych niedogodności. Balon umieszcza się techniką endoskopową, co oznacza, że nie ma potrzeby wykonywania żadnych cięć na ciele pacjenta. Następnego dnia po założeniu balonu, pacjenci mogą być wypisani do domu. Każdy pacjent po implantacji balonu żołądkowego otrzymuje indywidualnie przygotowane zalecenia, program leczenia, broszury informacyjne oraz terminarz wizyt kontrolnych. Bardzo istotna jest współpraca pacjenta z zespołem medycznym w czasie kolejnych miesięcy terapii.

Działanie tej metody polega na wywoływaniu u pacjenta braku apetytu poprzez ciągłe wypełnienie żołądka. Obecność balonu istotnie zmniejsza wolną przestrzeń w żołądku, w wyniku czego można spożywać znacznie mniejsze porcje posiłków i jednocześnie szybciej odczuwać sytość. Pacjenci uczą się w związku z tym prawidłowego odżywiania i dzięki temu chudną.

Europejskie badania naukowe oceniające skuteczność tej metody leczenia oceniły średnią utratę masy ciała na poziomie 20 kg w ciągu pół roku. Co więcej, połowa pacjentów po usunięciu balonu chudnie dalej, ponieważ zdążyli już nauczyć się prawidłowego sposobu odżywiania.

W przypadku leczenia metodą balonu żołądkowego nie ma uzasadnienia zalecania ścisłej diety, której pacjent miałby się trzymać. Chcemy nauczyć pacjentów, aby jedli wszystko, tylko w małych ilościach i w miarę możliwości wybierając przy tym produkty mniej tuczące. Pacjent z balonem w żołądku zachowuje się zupełnie normalnie, może pracować, uczyć się, ćwiczyć. Jeśli nie pochwali się osobom w swoim otoczeniu, to nikt nie zorientuje się, że pacjent ma w żołądku balon.

Balon żołądkowy jest doskonałym narzędziem pozwalającym w łatwy sposób wprowadzić u pacjentów bardziej racjonalny sposób odżywiania. Najlepszymi kandydatami do tej metody leczenia są osoby, które mają motywację do schudnięcia, jednak dotychczasowe wysiłki polegające na stosowaniu różnych diet nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Dodatkowo metoda, ta może być stosowana u chorych, którzy oczekują na inną operację, ale ze względu na otyłość ta operacja jest przeciwskazana. Przykładem mogą być operacje ortopedyczne, ginekologiczne lub niektóre chirurgiczne (np. przed leczeniem przepuklin).

Stosowanie balonu żołądkowego w celu zmniejszenia masy ciała to uznana metoda lecznicza, z powodzeniem stosowana w wielu krajach.

Dodatkowe informacje TUTAJ (PDF):  część 1, część 2, część 3

Obszar działania: Siedlce, Warszawa, w Warszawie, w pobliżu Warszawy, Mińsk Mazowiecki, Garwolin, Sokołów Podlaski, Lublin, Białystok, Łuków, Łosice, Biała Podlaska. Synonimy choroby: Otyłość, Nadwaga, Schudnięcie, żołądek, żołądek, do żołądka, w żołądku, odchudzanie, skuteczne, żołądkiem, brzuszny, brzuchu, wewnątrzbrzuszny. Sposób przyjęcia: ze skierowaniem, skierowanie, bezpłatnie, bezpłatnie, NFZ gratis, za darmo, bez opłat, skierownie lekarza rodzinnego, z przychodni, z POZ. Nazwa produktu: Balon  żołądkowy, Orbera, BIB, Allergan,

Kontakt (przychodnia)

tel. 25 644 70 70 e-mail: chirurgia.siedlce(małpa)gmail.com Rejestracja 25 644 70 70

Kontakt (szpital)

Odział Chirurgii Ogólnej
Szpital Miejski w Siedlcach
tel. 25 644 28 02 lub 25 632 20 61 w. 282