Kamica pęcherzyka żółciowego

Pojawienie się kamicy jest następstwem zaburzeń litogenności żółci. Żółć jest roztworem skaładającym się z trzech różnych składników – kwasów żółciowych, fosfolipidów i cholestrolu. Zaburzenie stężenia przynajmniej jednego z nich powoduje wytrącanie się kamieni żółciowych.

Kamica najczęściej występuje u kobiet, w otyłości, w ciąży lub po przebytych porodach, zwykle po 40 roku życia (ale choroba dotyczy też nastoletnich pacjentów).

Najczęstszymi objawami kamicy pęcherzyka żółciowego jest ból kolkowy w prawym podżebrzu, często promieniujący do prawej łopatki, czasem z towarzyszącymi wymiotami lub uczuciem wzdęcia brzucha. Dolegliwości najczęściej występują po ciężkostrawnym posiłku.

Obecność kamicy pęcherzyka żółciowego może być potwierdzona w badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej (usg).

Wśród powikłań kamicy żółciowej najczęściej dochodzi do ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego (po posiłku pęcherzyk obkurcza się i dochodzi do jego zablokowania przez znajdujący się w pęcherzyku złóg, co prowadzi do niedokrwienia ściany pęcherzyka i jego zapalenia).

Innym powikłaniem jest wystąpienie żółtaczki mechanicznej, będącej wynikiem przedostawania się kamieni z pęcherzyka do przewodów żółciowych, doprowadzając do zablokowania odpływu żółci z wątroby. W niektórych przypadkach może również dojść do zablokowania przewodów trzustkowych w wyniku czego może rozwinąć się ostre zapalenie trzustki.

Jedyną skuteczną metodą leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego jest cholecystektomia (usunięcie pęcherzyka żółciowego). Tak zwane rozpuszczanie złogów za pomocą różnych środków nie sprawdziło się, ponieważ nie leczy przyczyny pojawiania się złogów.

Najczęściej wykonywanym w przypadku kamicy pęcherzyka zabiegiem operacyjnym jest cholecystektomia laparoskopowa. Polega ona na wprowadzeniu przez dwucentymetrowe cięcie w okolicy pępka kamery, za pomocą której ogląda się zawartość jamy brzusznej i uwidacznia się okolicę pęcherzyka żółciowego. Następnie dodatkowo wprowadza się narzędzia przez 3 pięciomilimetrowe cięcia skóry i przy ich pomocy przeprowadza się operację.

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym (narkoza).

Zwykle należy zgłosić się do szpitala dzień przed planowaną operacją. Wypis zwykle możliwy jest w drugiej dobie po operacji.

Po wypisie zaleca się chorym stosowanie diety lekkostrawnej i unikanie forsownych wysiłków fizycznych przez okres 4 tygodni (wystawiane jest zwolnienie lekarskie na 30 dni). Zdjęcie szwów następuje w 7. dobie po operacji w Poradni Chirurgicznej.

Laparoskopia, laparoskopowo, laparoskopii, laserowo, laserem, cholecystektomia laparoskopowa, miniinwazycja, minimalnie inwazyjna, mało inwazyjna, małoinwazyjna, małoinwazyjnie, mało inwazyjnie, minimalnie inwazyjnie, bez cięcia skóry, bez ran, kamera, kamerą,

Kontakt (przychodnia)

tel. 25 644 70 70 e-mail: chirurgia.siedlce(małpa)gmail.com Rejestracja 25 644 70 70

Kontakt (szpital)

Odział Chirurgii Ogólnej
Szpital Miejski w Siedlcach
tel. 25 644 28 02 lub 25 632 20 61 w. 282