Przepukliny brzuszne

Wśród najczęstszych objawów obserwuje się pojawienie się nieregularnego uwypuklenia powłok brzusznych, głównie podczas napinania mięśni brzucha w pozycji stojącej. Dolegliwości bólowe często występują bez związku z napięciem tłoczni brzusznej. Czasem te przepukliny moga osiągać znaczne rozmiary.

Operacje przepuklin brzusznych obejmują zróżnicowane metody leczenia. W przypadku przepuklin małych i niektórych średnich wystarczające jest wycięcie worka przepuklinowego i zaszycie ubytku powłok. W przypadku większości średnich i dużych przepuklin konieczne często jest zastosowanie siatek przepuklinowych dla wzmocnienia ubytku. W celu zminimalizowania ryzyka nawrotu przepukliny niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad właściwego umiejscowienia siatki przepuklinowej i zachowania jej właściwego rozmiaru (siatka powina sięgać 5 centymetrów obwodowo poza brzegi ubytku). W przeciwnym razie znacznie zwiększa się ryzyko nawrotu przepukliny.

Obecnie za najskuteczniejszą metodę leczenia przepuklin brzusznych uważa się techniki laparoskopowe. Istnieje możliwość wszycia specjalnie przygotowanej siatki przepuklinowej w okolicę wrót przepuklinowych poprzez narzędzia wprowadzone przez niewielkie nacięcia skóry. Metoda ta obarczona jest obecnie najmniejszym odsetkiem nawrotów.

Znieczulenie do tego typu operacji obejmuje znieczulenie ogólne (narkoza) ze względu na konieczność manipulacji na narządach wewnętrznych jamy brzusznej.

Zwykle należy zgłosić się do szpitala dzień przed planowaną operacją. Wypis zwykle możliwy jest od 3 do 5 doby po operacji.

Po wypisie zaleca się chorym unikanie forsownego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężarów o masie powyżej 8 kg przez okres 8 tygodni (wystawiane jest zwolnienie lekarskie na 30 dni). Zdjęcie szwów następuje w 7. dobie po operacji w Poradni Chirurgicznej.

Kontakt (przychodnia)

tel. 25 644 70 70 e-mail: chirurgia.siedlce(małpa)gmail.com Rejestracja 25 644 70 70

Kontakt (szpital)

Odział Chirurgii Ogólnej
Szpital Miejski w Siedlcach
tel. 25 644 28 02 lub 25 632 20 61 w. 282